2011 yılı Zabıt Katipliği Sınavı ve Sıkça Sorulan Sorular

Herkese merhabalar,
Adalet Bakanlığı’nın 11 Ekim 2010 tarihli basın duyurusunda, 9.500 adet memur alımı yapılacağı belirtilmişti. Ayrıca Adalet Bakanlığı, 9 Ekim 2010 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile “Adalet Bakanlığı Memur Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliği”nde bazı değişiklikler yapmıştı. Yapılan bu değişiklikler sonrası, adayları tarafından sıkça sorulan soruları yanıtlamaya çalışacağız.

1. KPSS’den 70 puan alma şartı kalktı mı?
30.09.2009 tarihli ilan metninden: Adalet komisyonlarınca yapılacak uygulamalı sınav ve sözlü sınava, 2008 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarında (KPSS-2008), lisans mezunları için KPSSP3, önlisans mezunları için KPSSP93, ortaöğretim mezunları için KPSSP94 puan türünden 70 ve daha yukarı puan alanlar başvurabilecektir. Başvuruda bulunacakların Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 5 ve 6 ncı maddelerinde yazılı olan aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir.
Yeni düzenlemede 70 puan şartının kalktığına dair bir ibare mevcut değil. O nedenle KPSS 70 puan şartı devam etmektedir.

2. Zabıt katipleri için yaş sınırı nedir?
30.09.2009 tarihli ilan metninden: İlk defa atanacaklar için, başvurunun son günü olan 08/02/2010 tarihinde 657 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak ve merkezî sınav tarihi itibariyle 35 yaşını bitirmemiş olmak,
Yeni düzenlemede, 35 yaş şartında küçük bir değişikliğe gidilmiş. Değişiklik şöyle:
Bir önceki ilanda “sınav tarihi itibariyle 35 yaşını bitirmemiş olmak”, şartı mevcutken; yeni düzenlemede “son baş vuru tarihi itibariyle 35 yaşını bitirmemiş olmak” ibaresi yer alıyor. Yani üst yaş sınırı 35 olarak devam ediyor. (Not: Bir önceki ilana göre infaz koruma memurları için üst yaş 30’dur)

3. Hangi okuldan mezun olanlar zabıt katipliğine başvurabilir?
Zabıt katibi olmak için önceki mevzuat hükmü: a) Fakülte veya yüksek okulların bilgisayar bölümü, adalet yüksekokulu, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet meslek lisesi veya diğer lise ve dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak,
Yeni hüküm: “a) Fakülte veya yüksek okulların bilgisayar bölümü, adalet yüksekokulu, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet ön lisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ve dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak,”
Buna göre, adalet ön lisans programı mezunları da Zabıt kâtibi, cezaevi kâtibi ve daktilograf kadrolarına müracaat edebilecektir. Bu düzenlemeden de anlaşıldığı gibi, mezun olunan okul kısmına adalet ön lisans programı da dahil edilmiş. Bir önceki mevzuatın özel şartlarının a ve b bendlerinde herhangi bir değişiklik görünmüyor. Özel şartların a ve b bendleri de aşağıdaki gibidir:
a) Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak. (Bu maddede sayılan öğretim kurumlarından mezun olanlardan veya örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini başarıyla tamamladığını resmi olarak belgeleyenlerden daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)
b) Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, en son başvuru tarihi itibariyle Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak.

4. Uygulama sınavında yer alan 3 dakikada en az 90 kelime şartı kalktı mı?
c) Meslek liselerinde okutulan ve Bakanlıkça tüm komisyonlara gönderilmiş olan daktilografi ders kitabından seçilip yazılı olarak verilen bir metinden daktilo veya bilgisayar ile (ilgilinin tercihine göre F ya da Q klavye kullanılabilecektir) üç dakikada yanlışsız, vuruş hesabı yapılmadan en az doksan kelime yazmak. (Bu şartın varlığı ilgili adalet komisyonlarınca yapılacak uygulama ile tespit edilecek olup, vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada yanlışsız olarak en az doksan kelime yazamayan adaylar sözlü sınava alınmayacaklardır.
Yeni düzenlemeye göre: Üç dakikada yanlışsız en az 90 kelime yazabilme şartı devam ettiği gibi; adayların uygulama sınavında yanlışsız olarak en az doksan kelime yazıp yazamadıkları tespit edilirken; verilen metne sadık kalınıp kalınmadığı, metnin anlam bütünlüğünün korunup korunmadığı, yazı içerisinde kelime ve cümle tekrarları olup olmadığı göz önünde bulundurulacağından bu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.) maddesi ilave edilmiştir.

Adayların yukarıda belirtilen hususları göz önünde bulundurmalarını; ayrıca Adalet Bakanlığı’nca verilecek en son ilanı dikkatle takip etmelerini tavsiye ederiz.
Bu vesile ile sınavına girecek olan tüm adaylara tekrar başarılar dileriz.

Ali ÜNLÜ

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar


627 Yorum Yapıldı
 • gamze diyor ki:

  ben düz lise mezunuyum kpss 80 puan aldım bu durumda sertifikaya ihtiyacım varmı varsa nasıl alabilirim şimdiden teşekkürler.

  • admin diyor ki:

   Merhabalar Gamze Hanım,
   Sertifika almanız gerekiyor. Bulunduğunuz yerdeki kurslardan MEB onaylı bilgisayar sertifikası almanız mümkün. Başarılar…

 • fecri diyor ki:

  hocam düz lise mezunuyum, aöf 2 yıllık adalet okuyup memur olmak mı daha kolay yoksa işletme okuyup memur olmak mı? hangisini tavsiye edersiniz

  • admin diyor ki:

   Merhabalar Fecri Bey,
   2 yıllık adalet mezunu olanlar ile işletme mezunlarının memurluk alanları ve çalıştığı kurum seçenekleri, farklı farklı. Bunu ÖSYM’nin memur kadrolarından takip edebilir hangisini uygun görüyorsanız o yönde tercihte bulunabilirsiniz. Ancak alım sayıları dikkate alındığında İşletme mezunu olanların şansı daha yüksek. Başarılar…

 • fecri diyor ki:

  slm değerli admin; ben açık öğretim lisesi mezunuyum, açıktan 2 yıllık adalet bölümü okuyup memur olma şansım ne kadar? nasıl memur olabilirim? ayrıca katiplik sınavına girebilir miyim?

  • admin diyor ki:

   Merhabalar,
   Öncelikle KPSS puanınızın 70 ve üzeri olması gerekiyor. Puanınız ne kadar yüksek olursa başarı yüzdeniz o oranda yüksek olacaktır. Katiplik için ise KPSS sınavının yanında üç dakikada yanlışsız 90 kelime ve üzeri yazmanız gerekiyor. Başarılar…

 • serap diyor ki:

  merhabalar ben lise mezunuyum adalet okumak istiyorum açıktan bu yıl , ayrıca katiplik sınavına başvurabiliyomuyum okulu bitirmeden bilgisayar sertifikam felanda hepsi var yardımcı olursanız sevinirimm

  • admin diyor ki:

   Merhabalar Serap Hanım,
   KPSS puan türünden 70 ve üzeri almanız kaydıyla müracaat edebilirsiniz. Başarılar…

 • deniz diyor ki:

  Teşekkür ederim sayın admin.Bir sorum daha olacak peki bu sertifikayı aldığımız kurumun belli bir yerden olmasımı gerekiyor.mesela benim sertifikam halk eğitim merkezinden alınan 160 saatlik bilgisayar işletmenlik sertifikası.Bu sertifikanın geçerliliği varmı?

 • deniz diyor ki:

  Merhaba önlisans el sanatları mezunuyum bilgisayar sertifikam var sınava başvurabiliyor muyum ?

  • admin diyor ki:

   Merhabalar Deniz Hanım,
   KPSS puanınız 70 ve üzeri ise ve diğer şartları da taşıyorsanız, müracaat edebilirsiniz. Başarılar….

 • salıh dursun diyor ki:

  merhaba ben ilahiyat ikincı sınıf okuyorum hocam ama gecen yıl kpss sınavına on lısans olarak gırmıstım ama bu sene on lısans bıtmedı yanı alttan dersım kaldı pekı bu sene olacak kpss sınavına gerı donus yapıp tekrar lıse uzerınde gırebılırmıyım yanı gerı donus varmı

 • uğur diyor ki:

  Selam, metin içerisindeki “ve, ile, veya, de, ki” gibi bağlaçlarda kelime olarak sayılıyor mu?

  • admin diyor ki:

   Merhabalar Uğur Bey,
   Bağlaçlar da kelime olarak sayılır diye biliyorum. Başarılar….

 • efsun diyor ki:

  Merhaba, ben işletme bölümünden lisans mezunuyum. acaba işletme muzunları katiplik sınavına girebilirmi? birde 90 kelime yanlışsız yazan herkes katip olabiliyormu?

  • admin diyor ki:

   Merhabalar Efsun Hanım,
   Bölümünüzle alakalı bir engel yok. 90 kelime yazmak mülakata girebilmeniz için gerekli şart. Başarılar…

1 2 3 29 30 31 32